Latarnie morskie nad Bałtykiem

0
47

Latarnie Morskie nie od dziś są wspaniałą nadmorską atrakcją. Niegdyś ale i również dziś, latarnie morskie wskazują statkom jak to się mówi- drogę do domu, a właściwie do portu. Dla bardziej zainteresowanych mała ciekawostka: każda latarnia morska ma swój określony sygnał świetlny, dzięki czemu marynarze wiedzą gdzie się znajdują. Latarni morskich w Polsce jest kilka. Jednak każda z nich jest zupełnie inna i z pewnością różni się od innych.

Gdzie można zobaczyć latarnie morskie nad Bałtykiem?

Najwyższą latarnią w Polsce jest latarnia morska znajdująca się w Świnoujściu- ma ona aż 64,5 metra wysokości. Zakończenie jej budowy miało miejsce 1 grudnia 1857 roku, wtedy to po raz pierwszy została zapalona i od tej pory wiernie służy podróżującym po morzu statkom. Latarnia można powiedzieć jest produkcji niemieckiej. Można ja zaliczyć również do jednej z najwyższych latarni morskich na świecie. Wchodzenie jednak trochę nam zajmie , gdyż przed nami jest ponad trzysta krętych schodów.

Bardziej nowocześnie wyglądającą latarnie morską znajdziemy w Porcie Północnym. Wyróżnia się spośród swoich tradycyjnych koleżanek ale również warto ja zobaczyć.

Hel również może poszczycić się zgrabna latarnią na którą wchodzenie nie zajmie nam tyle czasu co w pierwszej wspomnianej latarni. Jej usytuowanie jest również ciekawe, gdyż droga do latarni prowadzi przez przepiękny las. Możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym –spacer dla zdrowia i kawałek informacji o morzu.                                                                                                                                           Latarni morskich w Polsce znajduje się jeszcze kilka. Możemy je podziwiać między innymi w Krynicy Morskiej, Jastarni, na Rozewiu, w Czołpnie, Jarosławcu, Ustce, Darłowie, Kołobrzegu, Gąskach. Oczywiście nie możemy ominąć malej latarni morskiej Westerplatte, która została postawiona w 1843.

Mimo współczesnej technologii czas latarni morskich jeszcze nie minął. Obecnie rzadko który statek korzysta z ich usług ale zawsze w nagłym wypadku każdy statek może liczyć właśnie na światło latarni. Warto więc zobaczyć tą zwykłą, a jednocześnie imponującą budowlę, która zapewne nie jeden statek poprowadziła już do brzegu.