Latarnia Morska w Krynicy Morskiej – atrakcje turystyczne polskiego wybrzeża

0
227
latarnia morska w Krynicy Morskiej

Wybierając się do Krynicy Morskiej powinniśmy zobaczyć latarnię morską, która stanowi wspaniałą atrakcję turystyczną tamtejszej okolicy. Latarnia w Krynicy Morskiej została zbudowana pod kierunkiem lokalnego mistrza budowlanego Edwarda Stacha. Prace rozpoczęły się dokładnie w czerwcu 1894 roku. Bazą budowli był czworokątny cokół wykonany z granitu. Zgodnie z projektem wieża miała mieć okrągłą formę. Jej ściany wybudowane zostały z litej cegły w charakterystycznym czerwonym kolorze. Na samym wierzchołku umieszczono ośmiokątny gzyms, a w środku latarnię. Ciekawym jest, że została ona wyprodukowana w Gdańsku.

Historia latarni morskiej w Krynicy Morskiej

Latarnia została oddana do pracy w dniu 1 maja 1985 roku. Początkowo była ona zasilana benzolem. W późniejszym okresie źródłem zasilania stał się gaz. Zasięg światła wynosił 18 Mm.

W roku 1945 latarnia została zbombardowana przez niemiecką armię. Została ona odbudowana, a w obecnej formie funkcjonuje od 25 sierpnia 1951 roku. Jest to obiekt wyjątkowy, który znacząco wyróżnia się na tle innych latarni morskich usytuowanych w Polsce. Z całą pewnością warto ją zobaczyć.

Gdzie znajduje się latarnia w Krynicy Morskiej?

Latarnia morska położona jest miejscowości Krynica Morska. Dokładna lokalizacja to Mierzeja Wiślana. Obiekt znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Gdańsk Port Północny, a rosyjską Latarnią Morską Bałtijsk.

Czerwona wieża o stożkowym kształcie ma wysokość aż 26,5 metrów. Wysokość światła wynosi 53 m. n.p.m. Światło nadawane z wieży ma charakter blaskowy grupowy.