Flora i fauna na Suwalszczyźnie

0
335

Suwalszczyzna jest jednym z tych regionów, które w znaczący sposób nie zostały dotknięte cywilizacją, wyłączając oczywiście Suwalską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Z tego też względu panują tutaj idealne warunki dla rozwoju roślinności jak i życia zwierząt. Jako, że Suwalszczyzna to obszar, gdzie niegdyś znajdował się lodowiec, a więc obszar ten charakteryzuje zróżnicowanie form jakie na nim występują.

Najczęściej można zaobserwować tutaj liczne wzniesienia o stromych zboczach, jak i nie mniej liczne doliny. To wszystko sprawia, że istnieją tutaj doskonałe warunki do życia wielu gatunków zwierząt zamieszkujących inne obszary takich jak chociażby jeleni, saren, dzików, lisów czy zajęcy, żyją tutaj także bobry, kuny.

Jakie zwierzęta żyją na Suwalszczyźnie?

Spotkać można również rysie, głuszce, cietrzewie jak również czarne bociany. Nie zabraknie również orłów bielików, krzyżodziobów, biegusów ziemnych i sów błotnych. Na terenach tych można spotkać również bardzo rzadki żółwie błotne czy motyle skalniaki arktyczne. Jako, że Suwalszczyzna ot przede wszystkim jeziora, w wodach spotkamy również rzadki gatunki ryb. Należy tutaj przede wszystkim wymienić sieję, sielawę, troć jeziorową jak również stynkę.

Równie często spotkać można szczupaka, okonia, jak i przedstawicieli roślinożerców między innymi leszcza czy płoć. Suwalszczyzna to również flora, włącznie z lasami sosnowymi i rzadziej występującymi świerkiem. Znaleźć tutaj można również i turzyce, brzozę, gniadosza królewskiego. Tak różnorodność sprawia, że fauna i flora przyciąga całe rzesze turystów polskich i zagranicznych, odpoczywających właśnie na Suwalszczyźnie.