Czym jest snycerstwo – rzeźby w drewnie Grzegorza Michałka

0
229

Snycerstwo, czyli rzeźbienie w drewnie, to rodzaj rzemiosła artystycznego charakterystycznego przede wszystkim dla sztuki ludowej. Choć dziedzina sztuki zdobniczej ma bogatą tradycję i rozwinęła się już w starożytności, po dziś dzień jest obecna w architekturze, aranżacji wnętrz i ogrodów. Do współczesnych przedstawicieli rzemiosła snycerskiego należy Grzegorz Michałek, artysta z Wisły.

Każdy, kto był choć raz na Podhalu, z pewnością bardzo dobrze rozpoznaje cechy zakopiańskiego stylu. Misterne zdobienia w drewnie są bardzo charakterystyczne i oryginalne. Wykonywane ręcznie za pomocą dłut pobijanych knyplem rzeźby w drewnie to przykład artystycznego rzemiosła ludowego, które można określić jako ponadczasowe. Choć snycerstwo rozwinęło się już w starożytności i w średniowieczu, również dzisiaj tradycyjna sztuka rzeźbiarska znajduje swoich odbiorców i zachwyca wyjątkowością.

Do wybitnych przykładów starej sztuki snycerskiej można zaliczyć między innymi Krucyfiks Gerona, Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie czy ornamentykę zakopiańskich willi projektowanych przez Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do współczesnych artystów rzeźbiących w drenie należy Grzegorz Michałek. Jego sztuka jest określana jako etnodesign zakorzeniony w kulturze ludowej i duchowej Karpat.

Grzegorz Michałek – rzeźby w drewnie i snycerstwo

Pracownia Rzeźby JanosikArt Grzegorza Michałka znajduje się w Wiśle. Jej dorobek skupia się na szeroko pojętym snycerstwem ludowym. Jak informuje jej założyciel, realizowane projekty są odpowiedzią na oczekiwania oraz zapotrzebowanie współczesnych odbiorców. artysta wychodzi naprzeciw pomysłom swoich klientów, wykonując ręcznie rzeźbione balustrady, stylizowane meble, rzeźby, rozety i ornamenty.

Rzeźby w drewnie Grzegorza Michałka to autorskie projekty dopasowywane do przestrzeni, w jakiej mają się znaleźć. Zaliczają się tu rzeźby w drewnie wykonywane z myślą o ozdabianiu przestrzeni parków, ogrodów oraz wnętrz.

Snycerski dorobek artysty to kultywacja starego rzemiosła. Pracownia kładzie nacisk na na ręczną obróbkę drewna za pomocą rąk i dłut. Każda rzecz powstająca w JanosikArt jest unikatowa i posiada swój własny, niepowtarzalny charakter. Są to między innymi niecodzienne balustrady, rozety solarne i inne ornamenty, które są projektowane oraz wykonywane na potrzeby konkretnych aranżacji.

W twórczości Grzegorza Michałka można odnaleźć odniesienia do tradycyjnej sztuki ludowej, stylu zakopiańskiego, a także niecodzienne nawiązania do, jak czytamy na stronie Pracowni, szamańskich praktyk rytualnych. Artysta odchodzi od akademickich konwencji artystycznych, poszukując własnych ścieżek i tworząc spontaniczne rzemiosło dopasowane do określonych potrzeb.